Næringslivets sikkerhetsråd under Arendalsuken

7. aug 2025
Lesetid: 5 min

Næringslivets sikkerhetsråd deltar på Arendalsuken. Her får du en oversikt over hvilke arrangementer vi bidrar i

Når alt står på spill: Hva kreves når alt rakner?

Hvordan forbereder vi oss på det vi ikke kan forutsi? Hvordan leder man gjennom det mest krevende – når alt står på spill?

Mandag 11. august 11:30 - 12:00. https://www.arendalsuka.no/pro...

Cybersikkerhet – blir det egentlig bedre?

Siden Russlands fullskala invasjon av Ukraina i 2022 har sikkerhet kommet høyere på dagsordenen enn på flere tiår – også i det digitale rom. Og nasjonale myndighet peker på at dette er noe hele samfunnet må forholde seg til. Likevel fortsetter cyberangrepene. Virksomheter og privatpersoner utsettes for digitale angrep hver eneste dag ifølge Politiet.

Samtidig har Norge blitt verdensmester i å kartlegge og systematisere trusler – blant annet gjennom flere offentlige utredninger. Men fører dette til mer handling?Og hva med det som ligger foran oss? Den raske utviklingen innen kunstig intelligens gir nye muligheter for cyberkriminelle samtidig som det norske samfunnet blir stadig mer digitalisert.

Hvordan står det til med cybersikkerheten i Norge i dag? Tar vi truslene på alvor – og blir det faktisk bedre?

Mandag 11. august 12:30 - 13:00. https://www.arendalsuka.no/pro...

Kampen om og/eller samarbeidet om kompetansen?

Sett i lys av langtidsplanen for forsvarssektoren med en vekst på flere tusen mennesker og kompetansebehovet generelt i samfunnet.Hvordan sikrer vi at totalforsvaret/samfunnet har den nødvendige kompetansen når krisen rammer? I denne paneldebatten samles eksperter for å diskutere utfordringene og løsningene knyttet til bemanning i kritiske situasjoner. Hvilke strategier må på plass for å rekruttere, utdanne og beholde nøkkelpersonell i forsvarssektoren? Hvordan løse utfordringen med at folk med riktig kompetanse behøves flere steder samtidig. Bli med på en engasjerende debatt hvor vi utforsker hvordan vi kan styrke vår nasjonale sikkerhet gjennom effektiv bemanning. Delta og bidra med dine perspektiver på en av de viktigste spørsmålene for vår fremtidige beredskap.

Mandag 11. august 16:00 - 17:15. https://www.arendalsuka.no/pro...

Er vi paranoide nok når det gjelder sikkerhetstrusler i bygg- og anleggsnæringen?

Har vi nok sikkerhetskompetanse i anskaffelser og prosjekter? Har vi gode nok virkemidler i offentlige anskaffelser til å hindre at uvedkommende får tilganger som kan utnyttes til å skade nasjonale sikkerhetsinteresser? Hvordan kan vi innarbeide nye krav i leverandørkjedekontrollen, uten at dette påvirker konkurransen om offentlige anbud? Hvem eier leverandørene våre?

Tirsdag 12. august 13:40 - 14:30. https://www.arendalsuka.no/pro...

Nasjonal cybersikkerhet: en samarbeidsoppgave

Er Norge et trygt land i digital forstand? Og hvorfor er samarbeid mellom det offentlige og private avgjørende for vår evne til å nå nasjonale strategiske sikkerhetsmål?

Tirsdag 12. august 15:00 - 16:00. https://www.arendalsuka.no/pro...

Sikkerhet i blindsonen: Har styret fortsatt ikke skjønt alvoret?

I 2024 rammet cyberangrep både små og store norske virksomheter. Styrene visste for lite – og reagerte for sent. Samtidig skjerpes kravene gjennom ny lovgivning som NIS2 og DORA. Har norske styrer fortsatt ikke tatt innover seg hvilket ansvar de faktisk har?

Tirsdag 12. august 15:00 - 15:25. https://www.arendalsuka.no/pro...

Samfunnets beredskap – hvorfor samarbeider vi ikke bedre

Privat sikkerhet spiller en avgjørende rolle i samfunnets totale beredskap. Samfunnet står overfor økende trusler mot kritisk infrastruktur, trusler i det offentlige rom og mot nasjonal overordnet trygghet. Likevel holder politiet og beredskapsmyndigheter ofte privat sikkerhetsbransje på armlengdes avstand, både i planverk, øvelser og reell krisehåndtering.

I denne debatten utfordrer vi Politidirektoratet, justispolitikere, fagbevegelsen og bransjeaktører på hvordan ressursene i sikkerhetsarbeidet best kan organiseres, samordnes og utnyttes, før neste krise rammer.

Onsdag 13. august 10:00 - 11:00. https://www.arendalsuka.no/pro...

Næringslivets ansvar i krig – skal dette overlates til tilfeldigheter?

Sikkerhetspolitikk har de siste par årene plutselig blitt noe vi alle må ta innover oss. Samarbeidet mellom politikken, politiet og næringslivet har fått et nytt alvor – og er avgjørende for et fortsatt trygt Norge. At bedrifter i større grad må på banen, var et hovedbudskap fra statsministeren da Nasjonal Sikkerhetsstrategi ble lagt fram i mai.

Det er gode grunner til å spørre om næringslivet er forberedt på å ta ansvaret som kreves hvis det blir væpnet konflikt i Norge.Trolig er vi mange som burde ha dette lenge framme i pannebrasken enn i dag. Det gjelder både politiet, politikere og næringslivet. Det er imidlertid ingen steder samarbeidet mellom bedrifter og politi er tettere enn i Rogaland. Der har Sør-Vest politidistrikt ansvar for sokkelen, der er Energihovedstaden og der er landets mest muskuløse del av næringslivet - energisektoren.

Hva kan resten av næringslivet og resten av landet lære av dette?

Onsdag 13. august 13:00 - 14:00. https://www.arendalsuka.no/pro...

Beredskapsbrygga: Er næringslivet forberedt på kriser og katastrofer?

Hvordan håndterer næringslivet trusselen om at store strømkabler og kommunikasjonssystemer kuttes i en geopolitisk krise, og hvordan kan næringslivet og offentlig sektor samarbeide lokalt, regionalt og nasjonalt?

Er norske bedrifter godt nok forberedt? På hvilke måter er de forberedt, og hva mangler? Hvordan kan kriseøvelser og analyser forbedres for å sikre at både privat og offentlig sektor er rustet til å håndtere store kriser som kan ha nasjonal og internasjonal innvirkning?

Hvordan kan det politiske Norge kan sikre at næringslivet og offentlige aktører jobber sammen på en mer effektiv måte for å forbedre beredskapen i krisetider? Hva slags politiske tiltak er nødvendige for å styrke samarbeidet mellom sektorene? Hvordan kan myndighetene bidra til å skape en mer robust og samordnet beredskap?

Onsdag 13. august 15:00 - 15:45. https://www.arendalsuka.no/pro...

Blir næringslivet tatt på senga av EU sine sikkerhetsdirektiver?

Både CER-direktivet og NIS2 vil kreve betydelige endringer i mange virksomheters sikkerhetsarbeid, men få er klar over omfanget. Mens noen få ser muligheter i de nye kravene, frykter andre byråkrati og kostnader. Hva er de viktigste endringene, og hvordan kan vi gjøre direktivene til en mulighet for norsk næringsliv?

Onsdag 13. august 16:30 - 17:30. https://www.arendalsuka.no/pro...

Odin johannessen lowres

Odin Johannessen Direktør ojo@nsr-org.no +47 400 29 800

Cornelia1

Cornelia Marie Dybwad Seniorrådgiver cmd@nsr-org.no +47 920 67 713

Bjarte Malmedal NSR

Bjarte Malmedal Fagdirektør digital sikkerhet bma@nsr-org.no +47 990 94 838

Lars magne hovtun lowres

Lars Magne Hovtun Seniorrådgiver lmh@nsr-org.no +47 962 25 277

Takk for at du vil laste ned en rapport fra NSR.

  • ${ error }
  • ${ error }
  • ${ error }
  • ${ error }
  • ${ error }
  • ${ error }
  • ${ error }
  • ${ error }
  • ${ error }
  • ${ error }
Lukk

Takk!

En epost med lenke til nedlasting av ${ this.publicationData ? this.publicationData.title : '' } er sendt til ${ this.email }.